Bersiva Yusuf Baği ji bo GENÇTÜRK

Ez kurd im
Xwedan war im
Ne dagirker im
Xwedan xak im
Ne kocber im
Ne barbar im
Ez nevyê zeduştê kal im
Ez şûrê restemê zal im.
Ez ne Tirk im.
Ne Ereb im.
Ne Farisim.
Ne xwîn xwar im.

Ez kurd im
Ji nîjada gelê arî
Ji hebûna xaka medî
Li mezra bota bi şahristanî

Ez kurd im

Advertisements

31 thoughts on “Bersiva Yusuf Baği ji bo GENÇTÜRK

 1. ANADOLUM FARKLI FARKLI DEĞİLDİR
  ALTI ASIR İLE CAN YOLU BİRDİR
  YÜRÜR GİDER YİĞİT ERCE YOLUNCA
  BENİM ANADOLUM HAKLA BİRLİKTİR

  AYNAYI ÖZÜMLE DFİLİM HAK SÖYLER
  İÇİ AYRI DIŞI GAYRİ DEĞİLDİR
  İNSANA BAKARIM ADİL BİR GÖZLE
  BENDİ OLAN HAKDAN DÖNMEZ HEM VALLA

  IRKI ÜSTÜNLÜKLE ASİLİK YAPMAM
  ANADOLU YURDUMA KEM GÖZ BAKTIRMAM
  ADEMİ MİLLETE İKİ İLE BAKMAM
  HAKKIN GAZABINDAN KORKARIM VALLA

  HAK OLAN GERÇEĞE BAŞIM EYMİŞEM
  ZULME RIZAM YOKTUR ÇETİM CEVİZEM
  ALTI ASIR HAKLA DEVRAN SÜRMÜŞEM
  ANADOLUM YIKILMAZ VALLA HAKKA DÖNMÜŞEM

  BEDİRDE ŞEHİTLER BERA VERMİŞTİR
  ADALETLE HAKDAN İNŞA ETMİŞDİR
  CEDDİ NESEBİME KUTSİ DENMİŞTİR
  ANADOLUM YIKILMAZ NURA DÖNMÜŞTÜR

 2. Vatan namustur, Vatan şereftir,
  Vatan korunacak tek hedeftir.

  Vatan sevdadır, Vatan aşktır,
  Vatan için fedakârlık bir başkadır.

  Vatan candır, Vatan kandır,
  Vatana sahip çıkmak, imandandır.

  AYYILDIZTEAM

 3. NE GÜZELDİR BU AŞIĞIN SÖZLERİ
  GİDİP GÖRMEK EFENDİNİN KÖYLERİ
  KUYULARI CESED DOLU HEM VALLAH
  KACAMAN CİHANA CEPHE AÇTIK
  ŞEYHMUS İLE TURAN BİR FURKADE SAVAŞTIK
  ANAFARTADE BİR MAZARI PAYLAŞTIK
  HEM DİLİMİ HEM IRKIMI İNKAR ETTİN VALAHİ
  HAKİR GÖRDÜN KURO DEDİN BENİ DAĞA ÇIKARDIN
  NEÇAR KALDIM BEN KARDEŞE SAVAŞ AÇTIM
  KARDEŞİM VAR DİYEMEDİN BİR ZAMAN
  HEM ÖLDÜRDUN HEM KEM GÖRDUN VALLAHİ
  HİÇ BİR ZAMAN HAK AYNAYA BAKMEDİN
  HAK OLAN GERÇEYE BAŞ EYMEDIN
  KULTÜRÜ VAR ADETİ VAR DEMEDİN
  İNKAR ETTİN İMHA ETTİN VALLAHİ

 4. bak güzel kardeşim iyi güzel yazmışın da sende oyuna geliyosun neden atatürk zamanında böyle bir olay yoktu neden daha sonralar çıktı ve çıkan zamanlara iyi dikkat et kimler vardı başımızda ve bu kişiler kimlerin emrindeydi güzel kardeşim kardeşi kardeşe kırdırıyolar ve senide bu oyuna alet ediyolar tamamen amarika ve israilin bir oyunu sende bu oyuna gelme

 5. bak canın kardeşım bu senın yazin üstu örtülu bir inkardır.
  Ben kurdum dedığım icin ben diş guçlerın oyununa geliyormuşum. Canım kardeşım ben CIA VE MOSAT ı iyi bilırım
  ve ortadoğuda at larıni nekadar koşturduklerinı de bilırım amma ben eski kurd değilım ben kimsenın oyununa gelmem MUSTEFA KEMAL ATATÜRK o büyuk bir zattı kurdistan cumlesıni söyliyan tek cuhürbaşkanıdır ona saygim var ayriyeten bana kardeşim dediğin için teşekur ederim

 6. sen kürt dedigin için dış güçlerin oynuna gelmiyosun sen eger pkk’yı destekliyosan dış güçlerin oyununa geliyosun CIA ve MOSAT’ı felan bildiğin felan yok orayı bende bilmiyorum ki saten bilemeyiz şimdi sen dagda terorist olsan bende asker olsam ne olcak sen ölsen senin annen yanacak ben ölsem benim annem yanacak biliyosunki bu iş topla tüfekle olcak iş degil burda canı yanan yine bizler oluyoruz ama kabul edelim ki kürdistan türkiye sınırları içerisinde OLAMAZ şunu bilki siz avrupa’da yayıldıysanız biz dünya’ya yayıldık burda seni tehdit etmek gibi bir amacım yok sadece dogru yolu bulmak istiyorum

 7. BERSİVA GENCTÜRK
  Canım kardeşim Kürt Kürt’tür beyazı siyahı yoktur. Eyer 1940 li yılların Kürtlerini arıyorsan yanılıyorsun ve kendini kandırıyorsun.
  Hiçbir zaman Kürt terörist olamaz ve olmamıştır. Canım kardeşim terörist kimdir biliyormusun? Terörist o dur ki kendi öz kardeşini ve silah arkadaşını zorlayıp dağa çıkartan.
  Terörist o dur bir rant uğruna kardeşini diri diri asit kuyularına atan ve kardeşine hiç ve hiç bir hak tanımayan. Ne diline ne kültürüne nede sosyal hayatına hiç ve hiç ağılmayan. Ama adam cesareti toplayıp dağa çıkmış özgürlüğü uğruna canini vermiş, ben o insana terörist diyemem ki. Terörist o dur Musa Inter ve öğür mumcu yü hatta yüzlerce demokrasi abidelerini, kalem uğruna şehit edendir.
  Bizler o kişilere terörist diyoruz be canım kardeşim.
  Eyer desen ben türküm ve Ortadoğu’da kabadayıyım Dünyaya açılmışım diyorsan o zaman bende ölürüm sende ölürsün be canım kardeşim

 8. güzel kardeşim sen diyosunki bazı dönemlerde vatanına ve milletine ihanet eden şerefsiz siyasetcilerinin ve onların sahiplerinin dogu bölgede böyle bir plan yapmalarını ve planlarını uygulayanların yüzünden ben hak istiyorum özgürlük istiyorum diyosun bu duruma kadar getirmeyen siyasetcilerinin öncesinde neden bunlar olmadı neden belli bir zamandan sonra oldu ben sana diyorum ki güzel kardeşim sizler o zamanki insanların oynuna geliyosunuz adamlar öyle bir plan yapmışkı kaç yıldır tıkır tıkır bozulmadan devam ediyor.
  sen aponun sizler içinmi çalıştıgına inanıyosun onun bi kukla olmadıgınımı sanıyosun.
  adamın cesaretini toplayıp daga felan çıktıgı yok nasıl çıktıgını çok iyi biliyorum ben dogmamış çocugunu göremeyen insanları kaybedeyim hemde dagdakiler yüzünden bende onu asit kuyularına atmayım.
  burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ buranın resmi dili TÜRKÇE bu degişmez ama kültüre ve sosyal hayatına karışma gibi bir durum olamaz ama ben kendim devlet istiyorum dersen git kuzey ırakta yaşa TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN TOPRAKLARI ”BÖLÜNEMEZ” ve şunu anla o kadar mehmetçikler gitti ve bu durumda sizler yanlış şeyler yapıyosunuz dtp saçma sapan şeyler konuşuyo ve bunları yapan insanlara iyice kin duyan şehit anası babası kardeşi ve türk evlatları sana bu ülkeyi böldürür mü?
  senin için annenin gözünden yaşlar akması önemli degil ama benim için önemli ortadoguda kabadayıda olurum avrupada baş kesende sende bu oyuna gelmişin kandırılıyosunuz farkında degilsiniz ve allahın huzurunda hiç yeriniz yok. kürdistan devleti kurmak istiyosan benim ülkemden çık kuzey ırakta amerikanın bir kuklası olarak hayatını sördür güzel kardeşim

 9. Ya sev ya terk et.
  Maalesef benim kardeşim Atatürk düşünce derneğinden değil. Eyer asil bir Türk kani taşısaydın bir gazi torununa bu cümleyi küllanmazidı. Ama sen beyni yıkanmış bir ülkücüsün.
  Kim kime bu ülkeyi terk et diyor, kimdir bu ülkenin asil sahibi, kimdir bu ülkenin kahramanı gazışı şanlısı?
  Bak ülkücü kardeşim eyer bu zihniyetle giderseniz değil Kürdistan Ankara!de ellinizden gider, tıpkı Bağdadın öldüğü gibi.
  Bu ülkenin sahibi benim ben, Ali canin torunu Gazi Antebi şanlı Urfa!yı kahraman Maraş fransaya zindan edan Ali can dedem idi, bu ülkenin asil sahibi benim ister sem Kürdistan yaparım istersem Türkistan. Asil gidecek olan kişiler belli.
  Sana soruyorum dedem bu ülkede kılıç sallarken deden nerde idi? kim bilir belki yunan de balkıda Bulgaristan!de veya saray Bosna!de idi. Dedem bu ülkede kılıç sallarken deden kime hizmet ederdi. Ama hiç merak etme ben kuzey kürdistana gidemem çünkü büyük Kürdistan olarak o bana gelecek. O zaman herkes geldiği yerde geri dönecek. O zaman asit kuyuların ağzı kapanacak. O zaman zevali Anadolu lı memadım doğmamış yavrunu görecek.
  Ülkücü kardeşim sen bir zevali beyni yıkanmış güzü kor hakikati görmeyen ve inkar’cı bir insansın. Eyer az bir şey Dünyadan anlasaydın dilime inkâr etmezdin.
  Seni insanlığa davet ediyorum.

  1. senin deden urfa da marastayken bizlerin dedeliride canakkalede, usakta,eskisehirde, polatlıdaydı kardeşim. eskiden böle dert yoktu toprak birdi,halklar birdi. hangi ermeni asker olabaliyor,ya da hangi rum? ama kürtler ve türkler asker olabiliyor bu topraklarda! kim dıslanıyor, yok sayılıyor, kime güvenilmiyor. Kürtsün daga cıkıp, ülkeni bölmeye calışan kürtlerle,ingilizlerle,alman,fransız,belçıkalıyla savasıyosun. hala kürdistan hayalleri kuruyosun. deden yasaydı ve sorsaydın keske,urfayı,marası,dıyarbakırı teslim etmeyen halk, sen burası kürdistan olcak diyince sana mı teslim etcek! at gözlüklerinizi cıkartın artık, tersten de bakın olaylara, dielim ki kürdistan üzerinde yasayan türkler istiolar sizin istediklerinizi, tv filan eywallah da toprak da ne oluo! 30 bin insanımızı kaybettik biz o topraklarda terörsitlere karsı,imamımızı,öğretmenimizi,kundakta ki bebemizi! azcık calıştırın kafanızı, ananıza, karınıza, kundaktaki bebenize gelip kursun sıksalar, üstüne toprak isteseler sizden kardeşim! ne yaparsınız al buyur senin olsun mu dersiniz! bırak bu kavgaları da insanca dostca yasalım, diosunuz ki işsizlik var ekonomik darbogaz en cok burda, bi arastırın bakalım en verimli topraklar ordayken neden mayınlar dösendi oralara, neden güzelim olanaklar kullanılamadı,çünkü teröre harcandı hak ettikleriniz! azcık düşünün kardeşim azcık düşünün, eğri oturun ama ne olur mantıklı olun,dogru konusun! hala kardeşim diorum, çünkü nice kürt kardeşim var benim! hepsi bütünlükten barıstan yana, hiçbiri askerime polisime tas atmıo, gelio konusuo,dinlioruz sizede hak verioruz, siz biz de yapmıoruz ülkenin problemi olarak cözüoruz! ama ne olur sizde 30000 sehitin hatırasını bize unutturmaya kalkmayın!

 10. sen bir gazinin taşıdıgı kanı taşısaydın ihanet etmezdin oyuna gelmezdin sen beni nasıl biliyosan öyle bil ama senin hayatında bildigin şeyler yalan şeyler sadece kendini avutuyosun.
  bizleri sen ıraklılarla karıştırıyosun bizler onlar gibi olamaz bunu tarih boyunca herkes gördü ama sen unutmuşsun.
  oraların sahibi sen degilsin sen ancak dedenin izinden gidersen oraların sahibi olcaksın kürdistan felan yapamazsın gücün yetemez kardeşim sen ülkemi bölceksin bende ıraklılar gibi mal gibi oturcagımımı sanıyosun. şunada emin ol dedigin gibi asıl gidecek olanlar belli.
  dedem yunanda da degil saray bosnada da degildi benim dedem bilecikteydi çanakkaledeydi filisindeydi.
  sen kuzey ıraka gitcegin için kürdistan senin ayagına gelcek buna emin ol bayrak için namusumuz için dedelerimiz için mehmetçikler dogmamış çocuklarınıda görmezler buna emin ol kimin beyni yıkanmış belli sen beni ülkücü bil nasıl olsa ikinizde aynı beyne sahipsiniz sadece ülkücüler ihanet etmiyor dinine vatanına dedelerine bayragına aradaki büyük fark bu kardeşim vede o kadar inkarcı diyosun sende o zaman bu ülkenin kurumlarına gitme ve faydalanma nasıl
  BU ÜLKENİN TOPRAKLARINI İSTEDİGİN GİBİ KULLANAMAZSIN
  unutmadan deden olsaydı seni torun olarak görürmüydü.

 11. bişey daha eger inkarcı biri olsaydım sana küfürler ederdim seni hiç dinlemezdim ama sen daha insanların konuşmalarından karakterlerini bilmeyi ögrenmemişin buda ispatı inkarıcı beyni yıkanmış ülkücüymüşüm allahım daha neler duycam vede beynim atalarım için degeler için yıkanmıştır sadece şunu bildin gözüm vatan için insan öldürmede kördür.

  Eğer bir asker sizi gördüğü zaman durmadan ateş ediyorsa bilin ki acemidir. Mermisinin bitmesini bekleyin bittikten sonrada gidin kafasına sıkın.

  Eğer sizi gördüğü zaman ateş edip sakladığınız zaman duruyorsa anlayın ki bir komandodur. Kaçıp canınızı kurtarın.

  Eğer sizi gördüğü zaman ortadan kaybolmuşsa ve etraf sessiz ise anlayın ki o bir BORDO BERELİDİR. Merak etmeyin o sizi bulur

 12. 30 yıldır hep bu senaryoları dinledik. Otuz yıl içinde neler olur biliyor musun sevgili kardeşim. Bir çocuk doğar ve yirmi yaşına gelir evlenir 8-9 yaşında ilk çocuğu Dünyaya gelir ve hem çocuk hem baba gözlerini bu hikayenin içinde açar. Önce aslan Mehmetçik dedik gel teskere türküsünü söyledi. Sonra dağ komando dedik ayni tas ayni hamam. Ha kürde karşı kürd savaşsın dedik özel hareket ve kurucu çıkardık baktık Türki ye yi setliğe çıkardılar. Şimdi bordo bereli hikayesi çıktı.
  Canım kardeşim. Eyer bir Devletin kkk komutanı çıkıp bu iş askerle savaşla çözülmüyor diyorsa demek ki olmuyor. Artık halk bu ucuz kahramanlık hikayelerden bıktı kimse inanmıyor.

 13. canım kardeşim dogru savaşla çözülmüyo aslında çözülür ama biz dogru yollarla çözmeye çalışıyoruz ondan dolayı çözülmüyo hem devlet sosyal sorumluluk görevini yerine getirmek zorunda sizin gibi insanları aydınlatmak zorunda yada ordaki küçük yavrucakları ileride sizin gibi kandırmamaları için devlette sosyal sorumluluk görevini yapmak zorunda

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=624457

  bu olayı biliyosun ve şimdi bana kürdüstan saçmalıklardan bahsediyosun ben ve benim gibi milyonlarca türk evladı osmanlı torunu müslüman kardeşim nasıl olurda size ülkemizi böldürelim ki bu kadar basit olabilir mi? vatan topragı kutsaldır benim dinim benim atalarım bana bunu aşıladı öyle hayallere kapılma içinde bogulursun güzel hayeller kur ama böyle saçma sapan hayaller kurma kardeşim git güzel bir hayat hayal et ama sonu cehennem olan bir hayal kurma sana tavsiyem budur kendini kaybetmişin kullanılıyosun farkında degilsin allah seni hidayete erdirsin

 14. Canim kardeşim gel cahil olma o bir süreçti ve başarı ile baltalandı?
  Ve 12 + 33 mahsum ve savunmasız bu vatanın evladı acımasız kurban edildi. Asil şimdiki süreççi kulak asalım. Acaba? kim kurban olacak. Benim oğlum mu? Yoksa senin kardeşin mi? Yaksa ahmo memo köylü efendinin çocuğu mu?
  Canim kardeşim eyer gerçekten bu güzelim cumhuriyeti seviyorsan ve savunuyorsan gel bu
  Sürece destek verelim. Artık yeter silahlar sussun 12 yasındaki çocuk 14 kurşun yemesin.
  Yeter bu vatanin evladı kurban olmasın.
  Bijî aşîtî bijî biratîya gella. Bimre koletî bimre birakûjî bimre zordarî.

 15. hala cahillikten bahsediyosun kardeşim sen takıntılı bir insansın burada cahil olan kişi sensin sen dinin yapma dedigi en büyük şeyi yapıyosun sen ihanet ediyosun müslüman insan uyanık olmalı ki kandırlmamalı ama sen hiç uyanık felan degilsin çocuk gibi kandırmışlar ama farkında degilsin.

  ben seni aynı şemdin sakık gibi görüyorum çünkü sen onunla aynı düşünceye sahipsin sen git oğlunu dag yolla bir hiç ugruna çocugunuda kullandır merak etme ben ülkemi çok seviyorum bu süreçte neler olcak çok yakından takip ediyorum ama çok ümitlenme beklemediginiz şeyler olcak.

  12 yaşındaki çocugu kandırıp 14 kurşun yediren şerefsizdir kim olduklarınıda biliyosun çocukları kimin kullandıgınıda biliyosun ve sen şerefsizlere destek oluyosun hiç bir yerde yatacak yeriniz yok sahipsizsiniz sen allahın affetmiycegi şeyler yapıyosun hiç yerin yok allahın huzurunda benim cennete gitcegim söylenemez ama ben vatanıma ihanet etmiyorum allahın karşısına böyle çıkmıycagım

  yine diyorum savunmasız mehmetçikleri şehit edenlere benim hiç saygım olamaz ve asla unutamayız yırtınıp durma boşuna güzel kardeşim bizide başka insanlarla karşılaştırma biz müslümanız biz türkiye cumhuriyeti insanıyız tarihte neler yaptıgımız hatırlatmak isterim benim sana bir tavsiyem sabancı sukuastcisini nasıl kullanmışlar adam neler anllattı bir araştır ve oku çünkü sende onun gibi kandırılmışın

 16. 1- Size bir kaç soru sormak istiyorum?
  2- Neden barıştan o kadar korkuyorsunuz?
  3- Eyer barış olursa ne kayıp edeceksiniz?
  4- Biz Dünyayı tartışırken neden dini alet ediyorsunuz?
  5- Neden doğruluktan o kadar kaçıyorsunuz?
  6- Neden insan ve insan haklarına önem vermiyorsunuz?
  7- Neden var olan bir şeyi inkâr ediyorsunuz?
  8- Neden elinizde olan bir davayı başkasına bırakıyorsunız?
  9- Neden tam 30 yıldır muhatabın olan kişiyi, muhatap kabul etmiyorsanız?
  10-Nedir sizi o kadar korkutan?
  11-Kürtçe yayın dediğimiz zaman kıyamet kopuyordu, TRT 6 Kürtçe yayın yaptı da ne oldu?
  12-Hakkâri üniversitesi Kürtçe eğitim verirse ne olacak?
  13-Eyer Kürtçe Türkiye’nin anayasasında resmi olarak yer alırsa, ne kaybedeceksiniz?
  Bak canım kardeşim bölücü deyip yırtılmayın, biz Ankara’yı İstanbul’u bırakıp bir yere gidemeyiz.
  Yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın barış. Kahrolsun savaş kahrolsun rant.

  1-Ezê çend pirsa ji te bikim?
  2-Jibo çi hûn ji aşîtiyê wûlqasî ditirsin?
  3-Ku aştî were hûnê çî xwe wûnda bikin?
  4-Kû em li ser Cîhanê diaxivin boçi hûn xwe davên pişt martalê olî?
  5-Jibo çi hun ji rastîyê wilqasî direvin?
  6-Jibo çi hûn girîngîyê nadin mirova û mafê mirova?
  7-Jibo çi tiştê heye hûn înkar dikin?
  8-Jibo çi doza kû di destê we de, hûn dixin destê hin kesê din?
  9-Jibo çi ev 30 sali kesê kû mahtabê weye, hûn îro wî mahtab nabînin?
  10-Çiye ev tiştê kû hûn wulqasî jê xof dikin?
  11-Kû me bahsa weşana bi kurdî dikir gerdûn hildiveşya, TRT 6 bi kurdî weşan kir çi bû?
  12-Kû zanîngeha colemêrgê bi kurdî vebe wê çi bibe?
  13-Kû zimanê kûrdî di zagonên Tirkîyê de bibe zimanê fermî, hûnê çi vûnda bikin?
  Binêr bira hewce nake kû hûn hevoka cûda xwazyê wûlqasî bi pêşxin û qûna xwe bi dirrînin em Ankerê û Stenbûlê ji wer nahêlin û narin.
  Bijî biratya gella, bijî aştî. Bimre şer bimre berjewendî.

  1. bak kardeşim ne güzel kürtce de türkçe de yazmıssın! eywl. dielimki kürtce resmi dil oldu sizler öle eğitim aldınız! hakkaride muşta diyarbakırda! liseden sonra ikimizde kazandık istanbul üni. gittik istanbula! ben senle nasıl anlaşcam kardeşim, sen türkçe bilmezsin ben kürtçe! nasıl bölüolar bizi birazcık uyan ! kim kendi topragında anlaşamadan büyüyor! amerika da bi bölge de 8 milyon italyan var, onlar diolarmı burda 8 milyon italyan, burası italya olcak, burda italyanca konusulcak, italyanca resmi dil olsun die! ne yapmaya calışıonuz, kendinizi de bizi de bunlarla uyutmaya calışanlara, ikimizide bu oyunlarla kandırmaya calışanlara yardımıcı oluoruz! gel düşmeyelim bu oyunlara, kardeşce yasayalım, teknolojimizi düşünelim, ekonomizi düşünelim, saglık sistemini konusalım! gel etme bırak artık milliyetciği 🙂 bizde milliyetciyiz! ne gerek var bunları kaşımaya azdırmaya! senin cebinde paran, calışcak bi işin, saglıklı bi hayatın olduktan sonra! sen insan gb yasadıktan sonra bu topraklarda;sacmalama olmayı versin bu toprakların ismi kürdistan! arı kovanına sokma cubuklarını ! tehdik degil bunlar sadece öneriler! yoksa hangi kardes hangi kardesini tehdit eder, ben severim yaradılanı yaratandan ötürü! ancak unutmadık 30000 sehiti! yeni yeni kalkıoken onların korkusu! bulaştırma kan kokusunu burnumuza,bizlerde görmek istemioruz sehit hbrleri ! ancak akacaksa bu kanlar inan yanlızca vatan ugruna akcak! hepimiz kaybedeceğimiz kardeslerimizi! hepimiz kaybedecegiz lükslerimizi! ve ne olcak gelecek çökecekler tepemize! biz yine savunuruz kurtulus savasında oldugu gb! kendimzi siz ne yapcaksınız aziz kardeşim! sizide düşünürüz biz !

 17. 1.barıştan kim korkuyorya bu zamana kadar kim barıştan korkmuş ki şuan korkalım.
  2.dini felan alet ettigim yok sen öyle anlıyorsun müslümansın ve müslümanlıgın gerektirmedigi şeyler yapıyosun hemde çok büyük şey yani dini felat alet ettigim felan yok sen kendin oraya çekiyosun ve sanada pes diyorum nasıl bölye anladın doguru şaşırdım sanki biz dini kullanarak toprak parçası alıyoruz bizim olmayan toprak parçasını lafı gevinden anlama iyi oku.
  3.kim doğruluktan kaçıyorya asıl sen kaçıyorsun kandırılmış bi beyninle gelmişin zart zurt diyosun ne kaçıcam dogruluktan ya senin hayatın yalan ya
  4.insan ve insan haklarına önem vermiyormuşuz sen gerçekten çok safsın ve iyi derecede kandırılmışısın ben öldürmüyorum saçma sapan töre cinayeti yüzünden kan davası yüzünden çocuk kadın yaşlı ayır etmeden öldürmüyoruz degil mi?
  5,kim neyi inkar ediyorya neden çerkezi lazını inkar etmiyoruzda sizi inkar ediyoruz sizde kandırılmayın beyninizi yıkatmayın vatanınıza ihanet etmeyin sizlede bir sorunumuz olmasın bu insanoğlu yahudilerle aynı mahallede yaşamış kişi ve hala yaşıyor onları inkar etmiyoruzda sizimi inkar edelim
  6,30 yıldır muhatap alınmayan kişi sadece ölüme giderken muhatap alınır tamam mı çocuk katili hiçbir zaman haklı olamaz yani şimdi sizler ümitleniyorsunuzdur apo köpegi serbest kalcak diye dışarayı adım attıgı an kafası gider emin ol
  7,biz şimdiye kadar neyden kormuşuzda şimdi korkalım biz ALLAH’tan başka kimseden korkamayız
  8.kürtçe yayın konusunda haklısın
  9.hakkati üniversitesi artık mecbur kürtçe egitim”de” vermeye çünkü öyle yıkıyosunuzki insaların beynini kürtçe ders vererek kandırmanıza mani olalım
  10,canım kardeşim burası TÜRKİYE CUMHURİYETİ BURANIN RESMİ DİLİ TÜRKÇEDİR başka lafı sözü yok ya yaşadıgın yerin kurallarına uyarsın yada kuzey ıraka barzani şerefzin kölesi olarak yaşarsın

  son olarak BARIŞTAN VE EŞİTLİKTEN KORKTUGUMUZ ”YOK”
  inan bana acayip boş insansın

 18. Em kûrdûn ji nîjada gelê medî.
  Wêje û çanda me tûcarî destûra siqêfa ne dayi me. Lewma em di şahristanîya mezra bota de mezın bûne û em ticarî û ticarî ji tû kesîre xebera nabêjin.
  Tebivê kesê li himberî me bera tirkîkî barbar be. Bera ji nîjada gurê boz be û bera xwe nas neke cardi çanda me destura gotûnê ne lirê nake.
  Gotûnek pêşîyê Kurda heye dibêje siqêf karê qelsa ye. Lewma em ne qelsin.
  Ez kûrê gürê boz davetî mirovanyê dikim.

 19. ileride derecede saf insansın ve acayip egitilmeye ihtiyacınız var bir kere daha diyorum eger biz özerklik kazancagız biz bagımsız olacagız diye ümit varsa olan ümitlerini ve isteklerinizi kim dile getirdigi ise canıyla birlikte istekleri ve dile getirdikleri ÖLÜR

  BUNDAN ÖTESİ YA İSTİKLAL YA ”ÖLÜM”

 20. Doğru diyorsun saflık bizim kavmimizde var. Eyer saf olmasaydık vatani işgalden kurtarıp barbarlara teslim etmezdik.
  Bende diyorum ki o korktuğun rüyayı bir gün göreceksin. Biz özgürlük için her zaman ölüme hazırız. Yaşasın özgürlük.

  1. yusuf kardeşim! kimler anlatıolar bu masalları sizlere bilmiorum!
   özgürsün zaten bu toprakta! ne istiosunda yapamıosun! bu kadar dar acıdan bakma dünyaya! muhtemelen 20 yasına ulaşmadın daa! ulaşıp geçtiysen de durum cok kötü demektir! yeteri kadar olgunlasmamıs beynin! kendi kendine düşünme yetilerini kaybetmişssin güzel kardeşim!
   işşgalden kurtarıp barbarlara teslim etmezdik diosun!biz türklere barbar diosun haa ! nasılda sacamalıosun, nasıl bos konusuosun! kim öldürdü kundaktaki bebeleri! kim bölücülük yapıo, mecliste,dağda! bırak bu işleri gör birazda gercekleri!

   1. Evet, doğru diyorsun özgürüm. Öyle özgürlük yedi kat yerin dibine batsın.
    Bir insanın dili ve alfabesi kültürü medyası yasak olursa bunun neyine özgülük diyorsun.
    Eşekler de çayırda özgürdür?
    Ben yedi yeşimden sonra. Başka dille okul okumaya çalışıyorum. Ne ben sevgili öğretmenimden anlıyorum ne de o benden. Beş yıl den sonra yarım yamalak o dili öğreniyorum o zaman de iş işten geçer eğitimsiz kalıyorum.
    Canim kardeşim sen o kara gözlüklerini çıkart ve biraz Dünyaya beyaz bak.
    İki de bir bana bölücü deme. Çünkü bu güzelim Cumhuriyeti sana bırakacak niyetim yok.
    Vatanın her karış toprağında benim kanım var. Çünkü Dünya”da eşi esmalı bulunamayan bir Cumhuriyette yaşıyoruz.
    Gelin herkes dili ile herkes okuluyla herkes kültürüyle bu vatana sahip çıkalım.
    Eyer kabul etmezsen sana barbar demeye hakkım var. O zaman sen bir halkı inkar ediyorsun ve bütün bu acılara katlanmak zorundasın.

 21. yiyim senin özgürlügüne saf insan dikkat etde özgürlük adına kandırılmış beyniniz patlamasın canım kardeşim sen bana saf olmakla vatanı kurubak arasında ki bagyı saflık olarak tanımladınya senin beyninden saten ben ne beklerim ki barbarlara teslim etmeyen benim canım dedelerim teyzelerim kardeşlerim beynindeki saflık degil vatanı korumaktır bizim için vatan bayrak namus demektir benim korktugum rüyanın içinde sizlerin kafası gider bunun için ant içtim sen allah ve vatanın için ölmeye hazır olsan sana neler derdim ama sen köpekler için ölmeye hazırsın çok iyi kandırılmışsın lan sinirlendirdin beni ant içim lan ant atalarımın emanet ettigi ve kand dökdügü toprakların sana boklarını yedircem lan hazır olun ölmeye kandırılmış köpekgin sonu birde dedem gazi diyor utanmaz elinden geleni ardına koyma lan

 22. Ne kuyruğu basılmış kedi gibi miyavlıyorsun. Sen vur kirden başka bir şey bilmiyorsun. Sözde bir ülkeyi temsil ediyorsun. Amma haklısın çünkü aile terbiyesi görmemişsin. Eyer temiz bir aile çocuğu olsaydın o küfürlü cümleler kullanmazdın. Kim bilir hangi yetim hanede büyüdün ve hangi barbar sana öğretmenlik yaptı. Sevgili kardeşim ister Bilecikli ol ister efrinli ol sen iyi bir aile terbiyesi almamışsın. Çünkü her yazdığın yazıda mutlaka bir iki küfürlü cümle var oda senin terbiyesizliğinden kaynaklanıyor.
  Belki farkındasın kaç gündür seninle yazışıyoruz benim ağzımdan tek cümle küfür çıkmamış.
  Çünkü ben Kurdum benim terbiyem küfürlü kelimelere izin vermez. Belki karşımdaki insan benden yaşça büyüktür.
  Ve ya senin karşındaki insan 65 yasındaysa ne yapacaksın.
  Yinede seni insanlığa davet ediyorum. Küfürsüz bir yazışma dileyişle

  1. bak güzel kardeşim haklısın 🙂 küfür filan yakışmıo kimsenin agzına ama sen etmiosan küfür bunun senin kürt olmanla ne alakası var! bende küfür etmiorum bende mi kürdüm!yada küfür eden kürt yok mu hiç! ne bos laflar etmişsin! barbar öğretmen demişssin bak sende, kimden bahsediosun vatan ugruna teröristlerin ölüdrdügü ögretmenlerden mi ? kim barbar sacmalama ! aile terbiyesi diosun küfür etmek yada etmemek aile terbiyesine bakmaz kardeşim, kızarım sana ederim küfürümü, maç izlerim ederim küfürümü, kürt kardeşim polisime tas atar, askerime kursun sıkarım ederim küfürümü! sende edersin kandırma bizi! yasla hürmet beklemişssin 65 yasında olabilir nasıl küfür edersin die, sen tanımadıgın bilmediklerine nasıl barbar dersin be kardeşim! 65 70 yasında olursun, gelirsin canıma,kardeşime,topragıma göz dikersin, sana da ederim küfürümü! doru olan budur kardeşim! bi de bunu tersten oku! yer degiştirelim seninle! mutlaka hak vereceksin bana! tersten okuyamazsan söle ben yine bakabilirim bu olaya senin bakış açından!

 23. bir ülke değil lan TÜRKİYE CUMHURİYETİ ah insan senden daha neler duycam şimdide bana aile terbiyesi almamışsın dedin ah insan çok beyinsizsin artık anlıyorum sizlerin nasıl kandırıldıgınızı yani benden sen ve senin destekledigin insanlar için güzel cümleler kurmamı bekleyen boş beyin tabiki kandırılır sanki karşımdaki yaşadıgı yere zarar vermeyen degilde zarardan koruyan biride benim ona güzel cümleler kurmamı bekliyor ah beynin çok kötü zayıf aileme laf etme lan iyi bir ailenin çocugu olmasaydım şuan seninle neden ugraşırdım ki hiç düşündünmü beyinsiz iyi bir ailenin çocugu dini için vatanın birliği için uğraşırmı.
  her yazdıgım yazıda küfürlü cümleler yok son yazdıgımda var ama sabrda bir yere kadar saten layiksiniz siz kötü olmaya bu beyninizle kötü sözcükler duymaya söyletmeye
  şimdide ben kürdüm diyosun benliğini kaybetmiş kürtsün sen benim karşımdaki insan benden büyük olursa olsun söz konusu vatan din olursa saygı tanımam tamam mı
  beni insanlığa davet ediyorsun ne yaptıgını ne düşündügünü bilmeyen insan neyin varki senin bu dünyada ne beklentin bok etmişsin saten hayatı allahın huzurundada yerin yok sıfırsın sıfır insan ol sizlere saygı duymamı bekleme

  KULAĞINI İYİ AÇ ANLAYAMIYOSUN BİN KERE OKU İSTEDİKLERİN YERİ TABUTTA SATEN SAHİPSİZ VE YERSİZ YURTSUZ BİRİSİSİN TOPRAK BİLE SENİ KABUL ETMEZ

 24. Ben bir kürt genci ve türk genci ile tartışırken bu atil nerden çıktı. Bak canım kardeşim atil sen diyorsun ben liseyi Türkçe okusam sende liseyi Kürtçe okusan ikimizde ankarada aynı unv. Kazandık nasıl anlaşiriz diyorsun?
  Bende şunu sana söyliyım eyer ilk okulda sende Kürtçe ders görsen, bende Türkçe görsem o zaman rahatlıkla anlaşiriz. O zaman her ikimizde birbirimizin kültürünü daha detaylı tanırız ve daha iyi daha samimi kardeşce anlaşiriz. Kültür mozaikimize daha iyi bir nakış katabiliriz. neden biz kürt halkı yuzyıllardır yedi yaşimızda Türkçe öğreniyoruz. Oysa siz bizim dilimizi kültürümüzü hiçe sayıyorsunuz. biz amerikayı örnek alamayız ki Amerika dediğin Mezopotamya kültüründen yola çıkmıştır. Hiçbir zaman hiç kimsenın kültürünü örnek alamayız çünkü medenıyet kültür dediğin şey mezopotamyada doğmuştur.

  Ez weke kûrdê ciwan û tirkê ciwan me di navbera xwe de nîqaş dikir. Tû atil ji kû derket?
  Birayê ATİL ez jî ji te dixwazim kû tû berçavkê xwe derxe û li der dora xwe binêre.
  Tû dibêje ku tû lise bi kûrdî xwend û min jî lîse bi tirkî xwend û em herdû hatin ankerê me li zanegehê hevdû dî. Ne tû bi tirkî zane ne ez bû kûrdî zanim wê çawabe?
  Ez jî dibêjim kû divistana seretayî tû jî bi kûrdî bibîne û ezjî bi tirkî bibînim. Têjî hinî kûrdî bibe ezê jî hînî tirkî bibîm.
  Wê gavê emê herdû jî çanda hevdû dê nasbikin û emê neqşê çanda xwe hê bêtirî bixemilînin.
  Qey tû hînî kûrdî bibe tiştekî acêbe. Çima em gellê kûrd bi sedê salne kû em piştî heft salya xwede em hînî zimanê we dibin.
  An hûn çand û zimanême ne tiştek dibînin.

 25. Her bijî Kurdê Ciwan, berdewamkirina vê diyalogê bi awakî şareze pir tiştekî giran buhaye.

  Bila em kîna û hêrsa birayên tirk ên nijadperest vemrînin. Ew qurbanên siyaseta Ataturk, CHP û MHP ne.

  Her bijî diyalogê şareze!

 26. Atil. Kardeş ben hiç kimseden fıkır filan aldığım yok. Çünkü ben hayat mevzun iyim ve 65 yaşındayım
  Atil kardeş özgürsün dıyon amma nasıl özgürlük bu. Benim dilim inkar ediliyor.
  Ben cahil ve okulsuz kaliyom. Benim kültürüm inkar ediliyor bunun neresi özgülük be canim kardeşim. Birde bana otur ve düşün diyorsun. Asil ötürüp düşünen sensin. Eyer biri çıkıp sana dese Türkçe konuşma tepkin nasıl olur? Sen o kişiye barbar de dersin hun har de darsın

Şîrove û nêrînên we

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s